Bugün - 23 Mart 2019 CumartesiKünyemizSayfalarReklamlarHakkımızda
images/habersistemi_06.pngimages/habersistemi_07.pngimages/habersistemi_08.png
 
Antalya   22°°C
 
Hastalıklara dayanıklı levrek üretilecek

 

 

 

Ahmet ACAR/DEMRE (Antalya), (DHA) - ANTALYA'nın Demre ilçesindeki Akdeniz Su Ürünleri Üretim, Araştırma ve Eğitim Enstitüsü'nde, Türk ile Macar bilim insanlarının katılımıyla hastalıklara dayanıklı, hızlı büyüyen, az yem tüketen yeni levrek türü geliştirilmesi amacıyla çalışma başlatıldı.

Demre Haber Haberi - 23 Şubat 2019 Cumartesi

(12:12)

 

 

 

Ahmet ACAR/DEMRE (Antalya), (DHA) - ANTALYA'nın Demre ilçesindeki Akdeniz Su Ürünleri Üretim, Araştırma ve Eğitim Enstitüsü'nde, Türk ile Macar bilim insanlarının katılımıyla hastalıklara dayanıklı, hızlı büyüyen, az yem tüketen yeni levrek türü geliştirilmesi amacıyla çalışma başlatıldı.

Merkezi Demre'ye bağlı Beymelek Mahallesi'nde bulunan Akdeniz Su Ürünleri Üretim, Araştırma ve Eğitim Enstitüsü'nde, yerli- yabancı bilim insanlarınca başlatılan proje çalışması kapsamında, hastalıklara dayanıklı levrek üretilecek. Bu amaçla bilim insanları tarafından ön çalışma başlatıldı. Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü'ndeki çalışmaya; Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü (BSGM) Daire Başkanı Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz, Mustafa Kemal Üniversitesi'nden Prof. Dr. Cemil Kaya Gökçek, Akdeniz Üniversitesi'nden Uzm. Dr. Türker Bodur, Aksaray Üniversitesi'nden öğretim üyesi Dr. Burak Evren, Akdeniz Su Ürünleri Enstitüsü'nden Doç. Dr. Hüseyin Sevgili ile yüksek mühendisler Adem Kurtoğlu, İsa Aydın, Salih Kocakaya ve Macar bilim insanları Doç. Dr. Tomas Szabo ile Tamas Müler katılıyor.

Levrek ıslahı çalışmasıyla yeni üretim yöntemi geliştirilecek projenin ön çalışmasında, enstitüye gelen bilim insanlarıyla konu üzerinde görüşmeler yapıldı. Bu konuda Türk ve Macar bilim insanları arasında proje çalışmalarına ışık tutacak değerlendirmeler yapılırken, iş birliği olanakları konuşuldu. Çalışmada erkek ve dişi levreklerden elde edilen yumurta ile spermler, yeni yöntemle döllenerek, üretim gerçekleştirildi.

İlk verilere göre, ön çalışma başarıyla yapıldı. Ön çalışmalarda elde edilen veriler ışığında; projede hastalıklara dayanıklı, hızlı büyüyen, az yem tüketen yeni levrek türü geliştirilecek. Türkiye'deki balık üreticilerine sunulacak yeni türle birlikte levrek üretimi ve ihracatının da artması hedefleniyor.

'KONTROLLÜ ISLAH'

Enstitü Müdürü Rızvan Süyek, "Enstitümüze tahsisli dalyanda yaşayan levrek balıklarına yönelik ıslah çalışması, bir üretim modeli var. Bu üretim modelini Macaristan'dan gelen uzmanlar, üniversiteden gelen uzmanlar ve enstitü çalışanları ile birlikte yapmaktayız. Örneğin; dalyanda bulunan dişi levrek balıklarından aldığımız yumurtalarla Karataş Dalyanı'ndan gelen erkek levreklerden aldığımız spermleri bir kapta birleştiriyoruz. Döllenmesini sağlayarak, kontrollü şekilde ıslahı gerçekleştiriyoruz. Bu hem hastalıklı bireylerin azalması hem daha az yem alan, daha çabuk büyüyen bireylerin elde edilmesi için çok büyük bir proje olacak" dedi.


Kaynak / Editör: demretoros - Mahir Çeviren Okunma 1100

Bu habere hiç yorum yazılmamış, ilk yorumu siz yazın !


Demre HaberHaberleri

Başkan Topçu dördüncü dönemin startını verdi
Demre'de 2023 Eğitim Vizyonu toplantısı
Cemre havaya düştü, Demre'de doğa canlandı
Demreli öğrenciler Hollanda'ya gidiyor
Roma dönemine ait 1800 yıllık yüzük
'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' uygulaması
Öğretmenler Günü Demre'de kutlandı
Tiyatro etkinlik TIR'ı ilçelerde

Diğer Haberler

Freni boşalan dev vinç devrildi
Mevlid’i Nebi Özel Programı’nda duygu seli
Demre'de üreticilere sertifika verildi
Demre'de denizde uçurtma sörfü yaptı
FİNİKE YENİ DEVLET HASTANESİ’NDE AÇILIŞ HAZIRLIKLARINDA SONA GELİNDİ
Kalkan balığı enstitüde üretilecek
Türel: “Antalya’yı Denizle Barışık Hale Getirmeye Çalışıyoruz”
Hastalıklara dayanıklı levrek üretilecek

Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?


Anketler
   Çok Güzel5103 Kişi (% 55 )
   İdare Eder2315 Kişi (% 25 )
   Biraz Kötü1700 Kişi (% 18 )

Toplam 9118 Kişi


Namaz Vakitleri
Şehir
(antalya)
İmsakGüneşÖğleİkindiAkşamYatsı
05:2806:5013:1116:3619:2020:34

Hava Durumu
Şehir
(antalya)
Bugün
13°°C - 22°°C
Pazartesi
11°°C - 23°°C
Çarşamba
10°°C - 22°°C
Cuma
9°°C - 20°°C

Günün Sözü


Yetmiş iki millete bir göz ile bak...!


(Hacı Bektaşı Veli)


Arşiv Getir

Facebook


Künyemiz Sayfalar Reklamlar Hakkımızda Facebook FriendFeed Twitter MySpace 0,11Yazılım - Web Aksiyon